POKAZ SPECJALNY W MOK NOWY TARG
10 kwietnia 2019 roku odbył sie pokaz specjalny filmu PRZYJAŹŃ W CIENIU KREMLA. JUTRO UKRAINA. Wydarzenie odbywałao sie w ramach IX rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. O 8.41 zostały złożone kwiaty pod K...
Studio filmowe UNIWERSYTET CZŁOWIEKA OGNIK działa nieprzerwalnie od 2005 roku. Nasze produkcje filmowe realizowaliśmy w USA, Kenii, Tanzanii, Izraelu, Turcji, Autonomii Palestyńskiej, Malawi, Egipcie, Tadżykistanie, Iranie, Rosji, Ukrainie, Gruzji, Rumunii, Niemszczech, Belgii, Italii. Nasze filmy były nagradzane na festiwalach w Polsce i za granicami.
AKTUALNOŚCI
10 kwietnia 2019 roku odbył sie pokaz specjalny filmu PRZYJAŹŃ W CIENIU KREMLA. JUTRO UKRAINA. Wydarzenie odbywałao sie w ramach IX rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. O 8.41 zostały złożone kwiaty pod K...
1 grudnia 2018 roku o godz 18.00 w warszawskim kinie Amondo odbędzie sie projekcja filmu dokumentalnego "Przyjaźń w cieniu Kremla. Jutro Ukraina". Pokaz filmu odbywa się w ramach konkursu na IX Między...
29 czerwca 2018 o godz. 20.00 w Kinie Wisła na warszawskim Żoliborzu będzia miałe miejsce premiera drugiej części cyklu "PRZYJAŹŃ W CIENIU KREMLA " z podtyułem " Jutro Ukraina". Premierę z udział boha...
FILMY DOKUMENTALNE
Najnowsza produkcja studia filmowego Uniwersytet Człowieka Ognik i Telewizji Polskij to dwuczęściowy pełnometrażowy film dokumentalny pt. "Przyjaźń w cieniu Kremla"
Film "MITZVAH" wielokrotnie nagradzany w Polsce i zagranicami studio filmowe Uniwersytet Człowieka Ognik wyprodukowało przy dofinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. /HUMANDOC/ Grand Prix dla najlepszego filmu polskiego
MFFD "Cronograf"/, Kiszyniów ,Nagroda International Organization for Migration in Moldova
/SDP/ Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego Grand Prix za publikacje o tematyce międzynarodowej
MITZVAH
Film przybliża zjawisko handlu i pozyskiwania organów w celu transplantacji nerek w kilku państwach, między innymi w Izraelu, Mołdawii i Szwecji.
Ukazuje je z różnych stron: zarówno sprzedających własne organy dla poprawy swojej sytuacji materialnej, pośredników (brokerów narządów) i innych osób
zaangażowanych lub znających realia organizowania nielegalnych przeszczepów.
Dawcy nerek to nie tylko osoby zainteresowane pokaźnym zyskiem, ale także oszukani ludzie z "biednego Południa", osoby porywane, a nawet więźniowie. Film powstał w 2012 roku.
Film miał światową premierę w kwietniu 2013 r. na festiwalu Al Jazeera Documentary Film Festiwal w Katarze. Premierę polską miał na antenie stacji Planete.
Film został wyprodukowany przez Uniwersytet Człowieka Ognik przy dofinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
KILIMANJARO. Wygrać albo przefgrać
Pełnometrażowy dokument jest opowieścią o wyprawie osób niepełnosprawnych na szczyt najwyższej góry Afryki, którą w 2008r. zorganizowała Fundacja „Mimo Wszystko”. Podczas kiedy Jarosław Rola na swoim specjalistycznym wózku zdobywa Kilimandżaro w montażu równoległym pokazujemy jego rywalizację na mistrzostwach świata w narciarstwie alpejskim. Film jest zbudowany na symbolicznych sekwencjach, które odkrywają osobiste światy naszych bohaterów.
HALNY. Morfologia tematu
Punktem wyjścia w filmie nie jest pytanie: "czy zachodzi zależność pomiędzy wiatrem halnym, a oddziaływaniem na człowieka". Reżyser stawia inne pytanie: "co jest tym czynnikiem, który zaburza procesy psychobiologiczne i jak to wpływa na organizmy żywe, także na człowieka?"
Dr Jerzy Jaśkowski chirurg i biofizyk z Gdańska kreśli portret i anatomię górskiego wiatru, który w Tatrach nazywamy halny. Artystyczne kino zostaje zdominowane wywodem naukowym. Jaśkowski przez 20 lat był dyrektorem katedry biofizykii prowadził na ten temat badania. Pod koniec lat 80 – tych ubiegłego stulecia, z niewyjaśnionych przyczyn, badania zostały przerwane. Nie powstała żadna publikacja podsumowująca rezultaty tych badań. Raport końcowy przejął kalifornijski szpital wojskowy w USA.
Na tę warstwę „teoretyczną” autor filmu nakłada warstwę artystyczną, którą tworzą głównie mieszkańcy Podhala. I tak, w „symbolicznego” Halnego wciela się muzyk Piotr Majerczyk z Chabówki z asystą braci Czyszczoniów z Ponic. Andrzej Kalata lutnik z Suchego ze spokojem jaki panuje w oku cyklonu wykonuje kolejne skrzypce. Bluesmani z Nowego Targui Dursztyna: Marcin Stawicki, Robert Cudzich, Antek Bujak - na wieść o halnym jadą w Tatry i tworzą utwór muzyczny zainspirowany wiatrem. Dziennikarka Beata Zalot przygotowuje artykuł o halnym – górskim wietrze. Marcin Stawicki na nowotarskim jarmarku niczym „prorok” odczytuje fragmenty książki włoskiego psychiatry Cesare Lombroso „Geniusz i obłąkanie". W teatrze „Witkacego” trwa spektakl „Halny niebezpieczne sny"
Film powstał w ramach programu FILMOTEKA MAŁOPOLSKA, którego organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Producentem dzieła jest studio filmowe Uniwersytet Człowieka Ognik.
KARPATY
Studio filmowe UNIWERSYTET CZŁOWIEKA OGNIK zrealizowało wiele materiałów filmowych których tematyka dotyczy promocji Karpat a w szczególności Polski, Rumunii i Ukrainy.
W ramach współpracy z Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Zakłdem Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, studio filmowe Uniwersytet Człowieka Ognik zrealizowało reportaż filmowy pt." KARPATY ŁĄCZĄ"
W ramach programu Filmoteka Małopolska zrealizowaliśmy trzy 25 minutowe dokumenty, których akcja rozgrywa sie w Karpatach: "Redyk Karpacki", "Prawo i przywileje pasterzy", oraz "HALNY. morfologia tematu"
REDYK KARPACKI
Piotr Kohut opowiada o biblijnym wymiarze swojej wędrówki. Poszukiwaniu harmonii ładu i porządku świata uzależnionego od dialogu peryferii z centrum- pasterstwa w górach z cywilizacją miasta. Stawia diagnozę naszych czasów w odniesieniu do wolności "ablowskiej" i zniewolenia "kainowskiego". Punktem wyjścia staje się analiza słów Platona, który w pasterzach widział nadzieję odbudowania cywilizacji po zagładzie.
Zdjęcia do filmu były realizowane w Rumunii, Ukrainie , Polsce i Czechach.
Film opowiada o 4 miesięcznej wędrówce pasterza Piotra Kohuta wraz ze stadem 300 owiec od Rumunii przez Ukrainę, Polskę, Słowacje, aż do Czech. To symboliczne przejście ŁUKIEM KARPAT ukazało wędórówkę Wołochów zasiedlajacych całe Karpaty. Projekt było próbą zbliżenia wszystkich krajów karpackich, których trwale łączy ten sam kod kulturowy.
VIDEOKLIPY
W ramach międzynarodowego projektu muzycznego "Dekalog" , studio filmowe Uniwersytet Człowieka Ognik zrealizowało film do utworu Marcina Pospieszalskiego pt." Dekalog prolog"
strona projektu www.decalogue.pl
Video
W ramach międzynarodowego projektu muzycznego "Dekalog" , studio filmowe Uniwersytet Człowieka Ognik zrealizowało film do utworu muzycznego Leviego Sakali z Afryki pt." Aikona"
strona projektu www.decalogue.pl
Video
STEADICAM
Kampania społeczna NIE RZUCIM ZIEMI
Uniwersytet Człowieka Ognik jest organizatorem Kampanii Społecznej NIE RZUCIM ZIEMI, której celem było żądanie wprowadzenia przez Rząd Polski ustawy, która uniemożliwia wykup polskiej ziemi przez cudzoziemców. Ponadto realizujemy działania w obszarze budowania świadomości wartości polskiej ziemi. M.in zrealizowaliśmy dwie artystyczne majówki w Gorcach i "Debatę o Ziemi" .
WIDOWISKA PLENEROWE
FILMY REKLAMOWE
W naszej ofercie mamy również produkcję filmów reklamowych.
producent filmowy
Wojciech Jachymiak
Absolwent Politechniki Krakowskiej Wydziału Inżynierii Lądowej. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Organizator Kampanii NIE RZUCIM ZIEMI. Współtwórca i koordynator warsztatów filmowych Media For Development Goals realizowanych w Afryce i Ameryce Południowej. Wielokrotnie nagradzany za swoje filmy:
Grand Prix za "HALNY. Morfologia tematu" - najlepszy polski film na 12 Krakowskim Festiwalu Górslkim,
Grand Prix za film "Mitzvah" - najlepszy polski film dokumentalny na festiwalu HumanDoc,
Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o tematyce międzynarodowej za film "Mitzvah" przyznawana przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.,
Nagroda International Organization for Migration in Moldova za film"Mitzvah", Kiszyniów (Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych "Cronograf").
UNIWERSYTET CZŁOWIEKA OGNIK
Kontakt
+48 604981856
ognik.art@poczta.fm
Adres
Os. Oleksówki 26
34-400 NOWY TARG
NIP 7351489473
Polska