Facebook
Twitter
LinkedIn

LIBERATOR W OCHOTNICY

Bohaterowie filmu dokumentalnego „Liberator w Ochotnicy” przenoszą nas do 1944 roku. Na Polskiej ziemi okupowanej przez III Rzeszę rozgrywały się największe bitwy powietrzne II wojny Światowej. Tysiące amerykańskich samolotów bombardowało niemieckie zakłady produkujące paliwo z węgla. Ta nieznana wojna stała się tematem przybliżającym rolę 15 Armii Powietrznej Stanów Zjednoczonych w skróceniu tej strasznej wojny o kilka miesięcy. 

Tytuł : Liberator w Ochotnica
Czas : 60min.
Reżyseria : Wojciech Jachymiak
Produkcja : Uniwersytet Człowieka Ognik
Partnerzy : Gmina Ochotnica Dolna, Starostwo Powiatu Nowotarskiego, Związek Podhalan Oddział Ochotnica Górna, Gorczański Park Narodowy.

Od lewej : reżyser filmu Wojciech Jachymiak, naratorr filmu Krzysztof Wielgus.

Bohaterowie filmu dokumentalnego „Liberator w Ochotnicy” przenoszą nas do 1944 roku. Na Polskiej ziemi okupowanej przez III Rzeszę rozgrywały się największe bitwy powietrzne II wojny Światowej. Tysiące amerykańskich samolotów bombardowało niemieckie zakłady produkujące paliwo z węgla. Ta nieznana wojna stała się tematem przybliżającym rolę 15 Armii Powietrznej Stanów Zjednoczonych w skróceniu tej strasznej wojny o kilka miesięcy. Z tej właśnie armii poległo w Europie Środkowo-Wschodniej ponad 21 tysięcy amerykańskich lotników, z czego na polskiej ziemi ok. 4 tysiące. 

Głównym tematem filmu jest katastrofa Liberatora o imieniu własnym „California Rocket”. Samolot rozbił się 18 grudnia 1944 roku w Gorcach – górach południowej Polski. Z dziesięcioosobowej załogi samolotu polscy partyzanci z Armii Krajowej uratowali 9 amerykańskich lotników. Losy kapitana do dzisiaj są nieznane i owiane tajemnicą.

Lotnicy lecieli z misją zbombardowania zakładów paliw syntetycznych w Dworach koło obozu koncentracyjnego Auschwitz Birkenau. Osią narracyjna filmu jest rekonstrukcja ostatniego lotu Californi Rocket.

W tym celu wykorzystaliśmy współczesny samolot- Cesnę 172. Obok pilota za sterami zasiadł narrator, a zarazem pasjonat lotnictwa Krzysztof Wielgus. 40 lat swojego życia poświęcił badaniom właśnie tej katastrofy. Precyzyjnie, minuta po minucie opisuje sekwencje zdarzeń jakie miały miejsce na pokładzie samolotu. Od startu we Włoszech przez przelot nad Adriatykiem, Węgrami, gdzie obrona przeciwlotnicza uszkodziła samolot, po decyzje kapitana skierowania uszkodzonego Liberatora w kierunku Sowietów.

 

Ważnym bohaterem filmu jest Paul Felt. Jego ojciec Spencera Felt był drugim pilotem Liberatora California Rocket. Nagrania z nim zrealizowaliśmy w Salt Lake City- rodzinnym mieście Feltów. Potomkowie lotników jak relikwie przechowują artefakty tej katastrofy. To są dla nich najcenniejsze klejnoty rodzinne. Obok ekspertów, pasjonatów lotnictwa, naocznych świadków katastrofy bohaterami filmu są dwaj nastoletni chłopacy- mieszkańcy Ochotnicy, w której rozbił się Liberator. Po 80 latach od katastrofy ci młodzi poszukiwacze przygód odkrywają fragmenty samolotu, narzędzia rolnicze wykonane z poszycia kadłuba, rozmawiają z naocznymi świadkami tej historii. 

W filmie nie brakuje nawiązania do współczesnej wojny na Ukrainie i roli pomocowej Stanów Zjednoczonych. Mówi o tym Konsul USA ds. Kultury i Edukacji Althea Cowley-Murphree.

Liberatory B24-J  podczas lotu bojowego

Polecane artykuły